ARGENTINA PURICESCU: "Niciodata nu este prea tarziu sa te reinventezi"
Cand era copil, isi imagina ca va deveni regizor de film sau jurnalist. Ii placea sa observe oamenii, sa le inteleaga gesturile si sa transforme tot ce vedea in povesti. Era atras de sens, de detalii si de modul in care viata poate fi surprinsa si reinterpretata prin cuvinte sau imagini.
Astazi, acel fir al curiozitatii nu s-a pierdut, ci si-a schimbat forma. Lucreaza ca economist, cu peste 20 de ani de experienta, iar in ultimii ani a ales sa se apropie si mai mult de oameni prin coaching.
Dincolo de titluri si profesii, ramane aceeasi dorinta de a intelege, de a ghida si de a da mai departe mai departe sensul pe care il cauta inca din copilarie.
Niciodata nu este prea tarziu sa te reinventezi
Ce voiai sa devii cand erai copil?
Regizor de film sau jurnalist. Îmi placea sa observ oamenii, sa spun povesti si sa caut sens in tot ce vedeam in jur.
Ce esti astazi?
Economist (Financial Analyst), cu peste 20 de ani de experienta, iar de aproape 5 ani Nutrition & Life Coach. Lucrez astazi tot cu oameni si povesti, doar ca intr-o forma diferita fata de cea pe care mi-o imaginam in copilarie.
A existat un moment sau o persoana care ti-a schimbat directia?
Da. În perioada in care ma pregateam pentru certificarea de formator, am intalnit un trainer care, prin rabdare si incredere, m-a ajutat sa imi vad altfel calitatile. A fost momentul in care am inteles ca vreau sa lucrez mai aproape de oameni si sa ii ghidez in procesul lor de transformare. Asa a inceput drumul catre coaching.
Ce credeai despre viata de adult cand erai copil si s-a dovedit a fi diferit?
Credeam ca adultii au mereu raspunsurile si stiu exact ce au de facut. Realitatea este ca, de multe ori, inaintezi fara sa fii sigur ca ai ales drumul corect. Dar mergi mai departe, inveti din fiecare etapa si capeti curaj pe parcurs.
Care este una dintre cele mai importante lectii pe care le-ai invatat pana acum?
Ca niciodata nu este prea tarziu sa te reinventezi. Poti schimba directia, poti invata ceva nou si poti incepe din nou, chiar si atunci cand ai impresia ca ai mers deja foarte mult pe un anumit drum.
Ce parte din copilul de atunci s-a pastrat in viata ta de adult?
Curiozitatea si creativitatea. Sunt lucrurile care inca ma fac sa caut, sa invat si sa construiesc mereu ceva nou.
Exista ceva ce ai pierdut pe drum si ti-ar placea sa redescoperi?
Poate mai multa incredere in oameni si curajul de a nu fi pe placul tuturor.
Cred ca avem nevoie sa privim oamenii mai putin prin filtrul aspectului fizic si mai mult prin povestea lor.
Ce vad oamenii la tine astazi, despre care tu crezi ca ar trebui sa afle si povestea din spate?
Poate kilogramele in plus. Dar in spatele lor exista ani de cautari, lupte personale, presiuni si lectii despre acceptare. Cred ca avem nevoie sa privim oamenii mai putin prin filtrul aspectului fizic si mai mult prin povestea lor.
Daca ai putea pastra o singura calitate a copilului care ai fost, care ar fi aceea?
Curiozitatea. Ea m-a ajutat mereu sa evoluez si sa nu raman blocata intr-o singura versiune a mea.
Ce ti-ai fi dorit sa auzi mai des cand erai copil?
„Esti suficienta exact asa cum esti.”
Ce i-ai spune copilului din fotografie?
Nu te teme atat de mult. Vei creste frumos, vei trece prin multe schimbari si, chiar daca drumul nu va fi mereu clar, vei ajunge exact unde trebuie.
Spune-mi povestea TA!
1) Ce voiai sa devii cand erai copil?
2) Ce faci astazi?
3) Ce i-ai spune copilului din fotografie?
Nu uita sa trimiti si o fotografie din copilarie, una din prezent si, optional, un scurt video (max. 40 secunde) in care raspunzi la aceleasi intrebari.
