NICOLETA SCARLAT: "Inca imi doresc sa fiu o zana buna."

Cand era copil, isi dorea sa devina un personaj de basm. Nu unul obisnuit, ci o zana buna. Avea o imaginatie care ii contura felul de a privi lumea si care ii dadea sens, chiar si atunci cand realitatea nu era la fel de usoara.

Astazi este manager de vanzari, desi pentru ea denumirea conteaza mai putin decat esenta: aceea de „vanzatoare”, intr-un sens profund uman, conectat la oameni si la interactiune.

Dincolo de roluri si titluri, povestea ei vorbeste despre transformare, despre perceptii care se schimba in timp si despre felul in care viata te duce uneori foarte departe de basmul pe care ti-l imaginai, dar nu departe de tine insati.

Nimic nu este ca bucata de viata in care nu ai… maturitate. 

Ce voiai sa devii cand erai copil?

Personaj de basm. Inca imi doresc sa fiu o zana buna. 

Ce esti astazi?

O vanzatoare. Desigur denumirea este de manager de vanzari, dar asta inseamna de fapt, o vanzatoare. 

A existat un moment sau o persoana care ti-a schimbat directia?

Da. La actualul loc de munca, un coleg venit in vizita de lucru, a vazut ceva ce managementul local nu a vazut, un potential, si de atunci lucrurile s-au dezvoltat cumva altfel.

Ce credeai despre viata de adult cand erai copil si s-a dovedit a fi diferit?

Ca ai mai multa libertate. CEA MAI MARE MINCIUNĂ! 

Care este una dintre cele mai importante lectii pe care le-ai invatat pana acum?

Suntem copiii parintilor nostri pana cand acestia nu mai sunt si ca nimic nu este ca bucata de viata in care nu ai… maturitate. 

Sunt perceputa ca o persoana efervescenta, curajoasa

Ce parte din copilul de atunci s-a pastrat in viata ta de adult?

Inca vreau sa fiu o zana, desi cred ca viata ma face sa fiu mai mult muma vitrega. 

Exista ceva ce ai pierdut pe drum si ti-ar placea sa redescoperi?

Inocenta cu care credeam in bine. Bine, se pare ca ceva ceva tot mai este in mine daca mai nutresc speranta ca va fi bine, nu? 

Ce vad oamenii la tine astazi, despre care tu crezi ca ar trebui sa afle si povestea din spate?

Sunt perceputa ca o persoana efervescenta, curajoasa, chiar tupeista – cum ar putea spune unii, dar traumele copilariei isi spun cuvantul si aceasta perceptie este urmarea a multa terapie cu mine. 

Daca ai putea pastra o singura calitate a copilului care ai fost, care ar fi aceea?

Nu vreau sa invat sa urasc. 

Ce ti-ai fi dorit sa auzi mai des cand erai copil?

Nu imi aduc aminte sa fi vrut ceva si sa nu am. 

Ce i-ai spune copilului din fotografie?

Sa nu se mai incrunte, este iubit foarte mult, plus ca in viitor botoxul este scump.

Spune-mi povestea TA!

1) Ce voiai sa devii cand erai copil?
2) Ce faci astazi?
3) Ce i-ai spune copilului din fotografie?

Nu uita sa trimiti si o fotografie din copilarie, una din prezent si, optional, un scurt video (max. 40 secunde) in care raspunzi la aceleasi intrebari.

Vrei mai multe POVESTI?